رفتن به محتوای اصلی

 ناآرامی‌ها، فرصتی برای رشد بیشتر کسب و کارهای آنلاین در افغانستان

 ناآرامی‌ها، فرصتی برای رشد بیشتر کسب و کارهای آنلاین در افغانستان

دنیای پیرامون ما پر از فرصت‌های تغییرپذیر، قابل بهبود، کشف‌شدنی وحتی اختراع است. همچنین همواره در مسیر زندگی انسان‌ تهدیدها و محدودیت‌هایی قرار داشته است که چاره‌ای جز مقابله با آن‌ها را نداشته و ندارد.

یافتن فرصت‌ها و ظرفیت‌ها و مقابله با تهدیدات و محدودیت‌ها و همچنین تبدیل محدودیت‌ها به فرصت‌ها و استفاده از آن‌ها می‌تواند منجر به تغییر زندگی خودمان و اطرافیانمان شود و یا در سطحی وسیع‌تر بر سرنوشت شهر، کشور یا حتی جهانی که در آن زندگی می‌کنیم تاثیر بگذارد.

هرگز نباید منتظر آمدن فرصت ماند بهتر است، فرصت را شکار کرده وحتی ، ایجاد کنیم.

1- ناآرامی‌ها، فرصتی برای رشد بیشتر کسب و کارهای آنلاین در افغانستان

 فرصت چیست؟

به شرایط و موقعیت‌هایی که می‌تواند به پیشرفت و توسعه منجر شود، فرصت می‌گویند.

فرصت به عنوان زمان یا شرایط مطلوب برای یک هدف یا پذیرش انجام یا اجرای چیزی تعریف شده‌ است.

فرصت درتعریف  کسب و کاری، امکان توسعه موقعیت‌ها و اتفاقات آینده را از یک موقعیت خاص اولیه شرح می‌دهد. که این امکان باید به یک فرصت درآمد زا و با دوام تبدیل شود.

اینکه چگونه این فرصت‌ها  را می‌یابیم در درجه اول به نوع نگاهمان به جهان پیرامونمان بستگی دارد. اینکه  تا چه حد از خودمان و توانایی‌هایمان شناخت و چقدر به آن‌‌ها باور داریم.

همانطور که می‌دانید نا آرامی‌های اخیر باعث ایجاد تهدیدها و محدودیت‌هایی در جامعه‌مان  شد که به سهم خود بر کسب و کار و اشتغال‌زایی نیز تاثیرگذار بوده ‌است.

2- ناآرامی‌ها، فرصتی برای رشد بیشتر کسب و کارهای آنلاین در افغانستان

کسب و کارهای آنلاین و تبدیل محدودیت‌ها به فرصت!

مقابله با محدودیت‌ها و تهدیدها، فراهم شدن دسترسی راحت به اینترنت و افزایش کاربران مجازی، رشد و رونق کسب و کارهای آنلاین را در کشور به همراه داشته است.

فروشگاه‌های آنلاین در افغانستان حداکثر(۴) الی (۵) سال عمر دارند و پدیده‌ای جدید به حساب می‌آیند. این فروشگاه‌ها به سرعت رشد کردند، به طوری که هم‌اکنون شمار آن‌ها به ده‌ها فروشگاه می‌رسد و مشتریان می‌توانند از این طریق تمامی خریدهای خود را انجام دهند.

مسیح الله استانکزی بنیان‌گذار فروشگاه آنلاین کلیک می‌گوید:

در ابتدای کار تنها ۶ سفارش در روز ثبت می‌شد، اما اکنون نزدیک به ۶۰۰ سفارش در روز داریم که هر روز نیز رونق بیشتری  پیدا می‌کند.

3- ناآرامی‌ها، فرصتی برای رشد بیشتر کسب و کارهای آنلاین در افغانستان

چالش‌های کسب و کارهای آنلاین

کسب و کارهای آنلاین با چالش‌هایی نیز همراه هستند:

  • اکثر فروشگاه‌های آنلاین و اینترنتی در افغانستان در شبکه‌های اجتماعی فعال بوده و فقط تعداد کمی از آن‌ها وب‌سایت دارند.
  • فرهنگ خرید آنلاین آنطور که باید در بین مردم افغانستان جایگاه خود را پیدا نکرده است اگر چه این فرهنگ کم‌کم نهادینه خواهد شد.
  • آدرس نداشتن شهرها  یکی از چالش‌ها و معضلات فروش‌های آنلاین است. کابل یکی از معدود پایتخت‌های بی آدرس جهان است و رساندن سفارش مشتری در این شهر و در کوچه پس کوچه‌های زیاد آن کار دشواری است.
  • همچنین سیستم بانکی در افغانستان هنوز برای انجام تمام معاملات آنلاین قابلیت کافی نداشته است و آنچنان که باید مقبول نیست. به همین علت در کابل زمانی که محصول به درب منزل مشتری رسید، هزینه سفارش نقدا دریافت می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 1 =